Výroba skleněných dekorací, fusing - spékané sklo.


Můj příběh

www.chalupa.cz

Jaroslava  Matúšová   *27.05.1968 v Uherském Hradišti

Studium:

SPŠ v Uherském Hradišti

VUT FP v Brně Ekonomika a řízení

MU PdF v Brně  Arteterapie

enkaustika - autorizovaný lektor 

Kurzy:

sklářské kurzy v České Skalici - u Nového Boru

sklo Jaroslav Surý

enkaustika Laura Écsiová

malba Věra Vejsová, akademická malířka - JU FP v Českých Budějovicích

grafika Margita Titlová-Ylovsky, akademická malířka - FAVU VUT v Brně

arteterapie

psychosomatika

automatická malba enkaustika - psychologie barev

numerologie a karmická numerologie

Osho Zen Tarot

astrologie

 

 

 

Sklářský ateliér založen 2004, v roce 2016 nově přestěhován do Dolní Moravice v Jeseníkách

 

Technika, se kterou pracuji je metoda fusingu – spékání skla. 

Fusing je jednou z nejstarších technologií zpracování plochého skla. Po celém světě jsou v muzeích zastoupeny exponáty spadající do období od r. 1500 před n.l. až do 500 n.l. vyráběné touto metodou. Nejznámějšími mistry umění fusingu byli Římané a Egypťané. S rozvojem foukaného skla upadl v zapomnění a znovuobjevení prožil až ke konci 19. století, kdy slavný americký malíř a sklář Louis Comfort Tiffany začal používat fusing ke zdobení skleněných dílů spojovaných kovovými pásky (např. vitráže).

 Až v roce 1935 se ve Spojených státech amerických objevuje fusing jako pseudooriginální metoda výroby uměleckého skla, vycházející nejprve z malých dílen. Koncem 20. století se fusing stává oblíbenou a vyhledávanou součástí moderního interiéru. Používá se k tvorbě dekoračních předmětů, paravánů, dveřních výplní, svítidel, ale i třeba dělících příček či koupelnového nábytku.

 

Fusing se říká metodě spékání plochého tabulového skla. Princip spočívá v tom, že dvě ploché tabule se přiloží k sobě a spečou se. Pokud má každá z nich jinou barvu, vytvářejí se různé vzory a poloplastiky, které mohou například nahradit vitráže.

Používám materiály, které kombinuji se sklem. Pro docílení plastického efektu používám drtě a písky, které barevně slaďuji. Používám a zasazuji do obrázků i barevné prvky, které si sama připravuji. Obraz dotvářím i použitím skla ve spodní části hlavně u rámů zrcadel a vzniká 3D prostorový efekt.

Je to skutečně velmi náročné a pracné. Tato technika vyžaduje velkou trpělivost a soustředění. Je třeba dodržovat určitý technologický postup, dobu tavení i chlazení skla. Obraz takto trvá třeba i několik týdnů. Obrazy vznikají v ateliéru v Jeseníkách. Svou tvorbu užívám jako formu sdělení a to se snažím přenést do skla a skleněných obrazů, cítění toho, co je pro mne přirozené a mou součástí.

 

Enkaustika

Ohromný relax jsem také objevila ve výtvarných uměleckých směrech. Prošla jsem kurzy, jako je kresba pravou hemisférou, olejomalba Boba Rosse, malba na hedvábí a malování mandal. Enkaustika mě učarovala svou neskutečnou kreativitou a duševním odpočinkem. V ní vidím jistý styl terapie a vnitřního klidu. Jsem akreditovaný instruktor enkaustického malovaní. Těším se na nová setkání s Vámi a možnost předat Vám své zkušenosti v klidu a pohodě jesenické přírody.


Je to zrcadlení mých prožitků a toho, v co věřím.